Hakkımızda

Ahura Ritim Topluluğu, İranlı def sanatçısı Sami Hosseini öncülüğünde 2013 yılında kuruldu.

Şimdiye dek İzmir, İstanbul, Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin bir çok şehirlerinde konserler yapan ekip, hem sahnelerde, hem sokaklarda yaptığı performanslarla binlerce kişilik bir takipçi kitlesine ulaştı.

Çok dilli şarkılar seslendiren topluluk, konserlerde bir taraftan kendi bestelerini, diğer yandan da anonim eserleri ritim düzenlemeleriyle sahneliyor.

Sahne performanslarına topluluk üyelerinin öğrencilerine de yer vermesiyle zengin bir sahne gösterisine çeviriyor. Yine sahne performanslarında bir çok konuk müzisyen ve dansçılara yer vererek görsel şölen yaratmayı amaçlıyor.

Çeşitli etnik ritim çalgılarının bir araya getirilerek oluşan topluluk, aynı zamanda melodik çalgıları da içerir. Konserlerde, def (erbane), bendir, tömbek, cajon ve ritim efekt çalgılarının yanı sıra ud, cümbüş, klasik kemençe, kamancha gibi etnik melodik çalgılar ve bas gitar, gitar gibi evrensel çalgılar da kullanılıyor.

“Barışa Ritim Tut” şiarıyla çalışmalarını İzmir’deki stüdyosunda sürdüren topluluk, onlarca sosyal sorumluluk projesine müziğiyle katkı yaptı. Şarkılarıyla halklar arasında bir dostluk ve barış köprüsü oluşturmaya çalışan topluluk, Anadolu’nun ve Ortadoğu’nun tüm renkliliğini dünyaya tanıtmaya devam ediyor.

Sahnelerin yanı sıra özellikle yaz aylarında düzenlenen kamplarda ritim atölyeleri ile yaptığı işe sahip çıkan ekip, kamp süresince yapılan atölyelerin performanslarını da sahnelere taşımaya çalışıyor.